Sukces Ludowców! PiS nie wycofa „Złotówki za złotówkę”

Rodzice uratowani! Dzięki interwencji ludowców rząd PiS nie wycofa zasady „Złotówka za złotówkę” w polityce rodzinnej.

– Wczoraj wzywaliśmy rząd, by nie likwidował zasady „Złotówka za złotówkę”. Dzięki niej może skorzystać nawet 500 tysięcy rodzin. Dobrze, że PiS wycofało się z tej decyzji. Wezwanie PSL okazało się skuteczne – ocenił podczas dzisiejszej konferencji Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Słowa lidera ludowców to efekt sprzeciwu PSL na zapowiedzianą przez rząd PiS rezygnację z zasady „Złotówka za złotówkę” w polityce rodzinnej. Takie głosy pojawiły się po wczorajszym posiedzeniu Rady Ministrów. Zaproponować je miała minister pracy Elżbieta Rafalska. Zdecydowany sprzeciw ludowców jednak przyniósł efekt.

– Zasada, która jest dla wielu tysięcy polskich rodzin niezwykle cenna i daje im szanse na świadczenia na wsparcie finansowe, zostaje właśnie dzięki interwencji ludowców – podsumował Kosiniak-Kamysz.

Szef PSL dodał, że czas pójść o krok do przodu w programie „500+”. – Należy wprowadzić teraz zasadę „Złotówka za złotówkę” do programu „Rodzina 500+”. To będzie test na przyzwoitość rządu PiS. Gdy wprowadzaliśmy „Złotówka za złotówkę” w poprzedniej kadencji PiS głosowało „za” – mówił prezes PSL.

– My ten projekt zgłaszaliśmy już wielokrotnie i nastał już czas, aby tę zasadę wreszcie wprowadzić. Jeśli PiS tego nie zrobi, rodzice będą szli do sądów i tam będą dochodzić swoich praw – zaznaczył Kosiniak-Kamysz. To prawda. Przypomnijmy: PSL już w czasie prac nad projektem „500+” zgłaszał wprowadzenie zasady „Złotówka za złotówkę” do tego programu.

– Dla mnie jawną niesprawiedliwością jest to, że mama, która samotnie wychowuje córkę i ma 1620 złotych na rękę nie dostaje „500+”, a osoba która ma 20 tysięcy co miesiąc dochodu, dostaje 500 złotych – uzasadniał prezes PSL.

Zasadę „Złotówka za złotówkę” wprowadził do polityki rodzinnej właśnie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, gdy był ministrem pracy i polityki społecznej. Dzięki tej zasadzie rodzice, którzy przekroczą kryterium dochodowe, nie tracą pieniędzy ze świadczenia. Przykład? Za przekroczenie kryterium dochodowego o 10 zł, rodzina nie traci całego świadczenia, tylko zostaje ono obniżone o te 10 zł.