Kosiniak-Kamysz przedstawił „Plan dla Polski”

Zachowanie sprawności służby zdrowia, wyższe wynagrodzenia dla personelu medycznego, precyzyjne izolowanie osób chorych lub narażonych na COVID-19 i przywrócenie opieki nad dziećmi w placówkach wychowawczych – to elementy „Planu dla Polski” ludowców, służący odmrażaniu gospodarki.

Zdaniem prezesa PSL spełnienie takich warunków pozwoli na ostrożne odmrażanie gospodarki. Ostrożnie, ale musimy powoli wracać do pracy. Wielu Polaków nie ma oszczędności i w obecnej sytuacji mają kłopot, aby normalnie funkcjonować.

– Polska gospodarka potrzebuje odmrożenia. Dlatego proponujemy „Plan dla Polski” autorstwa Koalicji Polskiej: PSL i Kukiz’15 – oświadczył Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zachowanie sprawności służby zdrowia

Problem z personelem w szpitalach pojawia się nie tylko dlatego, że przybywa chorych. Coraz mniej jest też lekarzy i pielęgniarek zdolnych do pracy, bo sami masowo zakażają się koronawirusem lub są po prostu fizycznie wyczerpani. – Jak będą szpitale, które funkcjonują i są bezpieczne dla pracowników, to będą mogły przyjmować i udzielać pomocy –ocenił lider PSL. Dodał, że chodzi o pomoc nie tylko dla chorych na COVID-19, ale również dla pacjentów z innymi schorzeniami.

Drugą kwestią są wynagrodzenia dla pracowników służby zdrowia. – Ci, którzy pracują na pierwszej linii walki z koronawirusem, muszą być lepiej wynagradzani. To oni są najcenniejszym zasobem w czasach epidemii – stwierdził Kosiniak-Kamysz. Podkreślił, również że kwestie dotyczące służby zdrowia i bezpieczeństwa są podstawowe, a spełnianie tych wymagań pozwoli przejść do kolejnych punktów planu.

Precyzyjne zasady izolacji

Izolowane nadal muszą być osoby, które są w grupie ryzyka – podejrzewane o zachorowanie na COVID-19 i te, które miały styczność z chorymi. – Izolujemy bardzo precyzyjnie i punktowo. Do tego potrzeba oczywiście więcej badań, możliwości diagnostycznych i dobrze prowadzonych wywiadów przez stacje sanepidu oraz lekarzy rodzinnych, a także szybkie przekazywanie tych informacji – mówił lider PSL.

Przywrócenie opieki nad dziećmi w placówkach wychowawczych

Ważnym elementem planu odmrażania gospodarki jest przywrócenie opieki nad dziećmi w placówkach wychowawczych. Chodzi o opiekę nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i szkołach podstawowych. – Przywrócenie opieki powoduje, że rodzice mogą wrócić do pracy – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że od rządu oczekuje jasnej deklaracji dotyczącej terminów: co z rokiem szkolnym, co z maturami, co z egzaminem po ósmej klasie?

Spełnienie tych elementów pozwoli na powrót do pracy osób zdrowych i odmrożenie gospodarki. Zdaniem polityków Koalicji Polskiej PSL-Kukiz’15 powinna zostać także przywrócona działalność galerii handlowych, oczywiście z ograniczeniami zapewniającymi bezpieczeństwo – np. ograniczona liczba osób na określonej powierzchni galerii, jedno wejście i wyjście, monitoring osób znajdujących się w środku.

– Wzywamy rząd, który może miał dobre intencje, mówiąc o odmrożeniu gospodarki, ale nie zrobił odmrożenia gospodarki. Zrobił tylko otwarcie parków i lasów, które niepotrzebnie zamykał – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz.