Ludowcy proponują: dodatek jednorazowy dla seniorów

Rządy PiS to zła dobra zmiana dla seniorów. Świadczy o tym m.in. skandalicznie niska waloryzacja rent i emerytur. – PSL upomina się o tych, których obecny rząd pomija – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, lider ludowców.

Seniorzy z niecierpliwością czekali na marcową waloryzację rent i emerytur. Jedyne co przyszło to jednak wielkie rozczarowanie. Okazało się, że waloryzacja jest naprawdę symboliczna. – Dostałam 7 zł podwyżki. To śmieszne pieniądze! – skarżyła się podczas spotkania Pani Barbara z Mielca.

Tak niskiej waloryzacji emerytur nie było od lat. Właśnie dlatego PSL chce wesprzeć emerytów i rencistów. Ludowcy proponują, by w 2017 r. emerytom, rencistom i osobom pobierającym świadczenia oraz zasiłki przedemerytalne wypłacony został jednorazowy dodatek w wysokości od 200 do 500 zł – w zależności od świadczenia lub sumy świadczeń przysługujących danej osobie. Pula na takie świadczenia wyniosłaby 1 mld 800 mln zł.

Jeżeli świadczenie lub ich suma nie przekraczałyby tysiąc złotych, dodatek wynosiłby 500 zł. Jeżeli natomiast wyniosły powyżej tysiąca złotych, ale nie więcej niż 1,2 tys. zł, to tak osoby otrzymałaby 400 zł. Świadczenie w przedziale 1,2 tys. – 1,6 tys. zł – uprawniałoby do 300 zł dodatku, a pobierający świadczenie powyżej 1,6 tys. zł, otrzymaliby – 200 zł.

Projekt PSL określa szczegółowo zasady finansowania takiego świadczenia. Dodatek oraz koszty jego obsługi mają być finansowane ze środków budżetu państwa. Z kwoty dodatku nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje. Według projektu przepisy miałyby wejść w życie 1 lipca 2017 r.

Pomysłodawca projektu, poseł Mieczysław Kasprzak stwierdził, że skoro wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki mówi, że nigdy nie było tak dobrej sytuacji budżetowej, to rząd powinien wesprzeć polskich emerytów i rencistów. – PSL nie wyobraża sobie, żeby nie skorzystać z tej możliwości – stwierdził poseł ludowców.

Wszyscy seniorzy dobrze pamiętają zapowiedzi z kampanii wyborczej PiS. – Pani Szydło jeżdżąca po kraju, fotografująca się w towarzystwie seniorek i seniorów obiecała wydatną pomoc, a wyszła kpina – przypomniał Krzysztof Paszyk. – Tym projektem chcemy się przeciwstawić kpieniu sobie z Polek i Polaków, które całe życie pracują. Oni zasłużyli sobie na godną starość – dodał poseł PSL.