Powiatowy Dzień Sołtysa

W Dniu Sołtysa – 11 marca – Starosta Sieradzki Mariusz Bądzior zaprosił wszystkich sołtysów powiatu sieradzkiego do sali „C” na powiatowe obchody ich święta.

Powiatowe obchody Dnia Sołtysa odbyły się w Sieradzu po raz pierwszy. Władze powiatu chcą, by była to impreza cykliczna. – Zaprosiliśmy was, by móc razem z wami obchodzić wasze święto, doceniając wasze codzienne zaangażowanie na rzecz tej najmniejszej, lokalnej społeczności. To wy, jako członkowie lokalnych zbiorowości wsi, gromad i przysiółków, jako pierwsi stykacie się z najważniejszymi problemami mieszkańców. To wy jesteście pierwszą instancją, do której ci mieszkańcy przychodzą, gdy mają problem. To do was należy inicjatywa, gdy coś działa nie tak i trzeba pomóc lub skoordynować jakieś oddolne działanie. Wreszcie to wy jesteście łącznikiem między mieszkańcami a władzami gminy czy powiatu. Spoczywa na was ogromna odpowiedzialność, z której znakomicie się na co dzień wywiązujecie – zwrócił się do sołtysów starosta Mariusz Bądzior.

Głos zabrał również obecny na obchodach poseł na sejm RP Paweł Bejda, podkreślając, że wybory sołtysa są najbardziej demokratycznymi wyborami ze wszystkich: – Nikt nie wybierze sołtysa z innej wsi. Mieszkańcy świetnie znają siebie nawzajem i potrafią odsiać ziarno od plew. To wy jesteście tym ziarnem wsi polskiej, docenionym przez lokalną społeczność – powiedział. Życzenia obecnym na sali około 200 sołtysom złożyli także: Jolanta Zięba-Gzik, członek zarządu województwa łódzkiego oraz Rafał Matysiak, wiceprezydent Sieradza.

Obchody występem artystycznym uświetnił zespół „Akord”, działający przy Spółdzielczym Domu Kultury w Sieradzu.

Tekst i foto.: http://www.powiat-sieradz.pl/