PiS podnosi wiek emerytalny rolnikom

Rolnicy będą musieli pracować dłużej o 5 lat zanim przejdą na emeryturę. Posłowie PiS w koalicji z PO i Nowoczesną odrzucili projekt PSL, który zakładał pozostawienie obecnego wieku emerytalnego 55 lat dla kobiet 60 lat dla mężczyzn.

– To skandaliczna decyzja – uważa prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. – Rolnictwo to niezwykle ciężki zawód. Nie można skazywać mieszkańców wsi na pracę ponad siły. Co rolnicy zrobili PiS, że ta partia ich tak ciągle upokarza i gnębi? – pyta szef ludowców.

Dzięki staraniom PSL, mimo podniesienia wieku emerytalnego, rolnicy mogą obecnie przechodzić na emeryturę już w wieku 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni), o ile przepracowali 30 lat. PiS chce od 2018 roku, podnieść go do 60 lat dla kobiet i do 65 lat dla mężczyzn. Dla wielu oznacza to, że nigdy nie doczekają emerytury, bo rolnicy żyją statystycznie krócej niż mieszkańcy miast.

PSL zapowiada dalszą walkę o niedopuszczenie do podniesienia wieku emerytalnego rolnikom. – Będziemy korzystać z każdego sposobu, aby to podwyższenie wieku dla pracujących na wsi zablokować – zapowiada Kosiniak-Kamysz.

Imienny wynik głosowania.

Fot. Krzysztof Białoskórski / Sejm