150 – lecie Kół Gospodyń Wiejskich

W sali „C” Starostwa Powiatowego w Sieradzu spotkały się koła gospodyń wiejskich regionu sieradzkiego. Ta jedna z najstarszych form działalności społecznej na ziemiach polskich obchodzi właśnie jubileusz 150-lecia.

Pierwsze koło gospodyń wiejskich powstało w 1866 roku we wsi Piaseczno na Pomorzu Gdańskim. Nosiło nazwę „Towarzystwo Gospodyń”. – Niewiele jest zrzeszeń i stowarzyszeń, które działają prężnie przez trzy kolejne stulecia. Koła gospodyń wiejskich przetrwały zabory, dwie wojny światowe i całą serię przemian społecznych przełomu wieków. Nic nie zdołało zachwiać ich silnymi podstawami. Świadczy to o niezwykle trwałych korzeniach kół gospodyń, ogromnej determinacji działających w nich osób, a także o elastyczności. Panie potrafią dostosować się do każdej sytuacji i wyciągnąć z niej to, co najlepsze. Jestem przekonany, że kolejne lata będą dla Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich równie aktywne jak te, które minęły – powiedział starosta sieradzki Mariusz Bądzior podczas uroczystości jubileuszowej.

Koła gospodyń kojarzą się z kolorowymi strojami ludowymi i tradycjami kulinarnymi. Jednego i drugiego w sali „C” nie zabrakło. Wszystko koordynowała Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Sieradzu, na czele z przewodniczącą Marianną Fornalczyk-Lisiak.

W regionie sieradzkim działają obecnie 24 koła gospodyń wiejskich. Są to: KGW Biskupice, Bobrowniki, Bogumiłów, Borzewisko, Dąbrowa Wielka, Dąbrówka, Chałupki, Chojne, Charłupia Mała, Dzigorzew, Grabowiec, Jeziory, Kłocko, Kuśnie, Męka, Mnichów, Podłężyce, Ruda, Rzechta, Stoczki, Wiechucice, Woźniki, Zapusta Mała i Zapusta Wielka.

Tekst i foto. : http://www.powiat-sieradz.pl