Dożynki Prezydenckie w Spale

Tegoroczne Dożynki Prezydenckie odbyły się w dniach 20-21 września 2014 roku. Jak co roku tradycyjnym miejscem centralnego święta rolników i ludzi związanych z wsią była Spała. Po raz pierwszy Dożynki Prezydenckie zostały zorganizowane w Spale w 1927 roku przez Prezydenta Ignacego Mościckiego. Do przedwojennej tradycji powrócił w 2000 roku Prezydent Aleksander Kwaśniewski i od tej pory impreza jest kontynuowana przez kolejnych Prezydentów RP Lecha Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego.


Dożynkom towarzyszyły liczne atrakcje. Zorganizowano Miasteczko Regionów, w którym prezentowano wyroby poszczególnych województw. Były tu smaczne kiełbasy i szynki, sery żółte i twarogowe, przetwory z owoców i warzyw, soki i miody. Dużym zainteresowaniem cieszył się kiermasz tradycyjnej, polskiej żywności. Wielu zwiedzających dowiedziało także wspólne stoisko Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, rolniczych agencji i KRUS. Można tu było uzyskać kompleksowe informacje dotyczące realizowanych unijnych programów, przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej , a także prowadzonego przez ministerstwo programu promującego jakość polskiej żywności „Poznaj Dobrą Żywność”.

Na spalskim gościńcu nie brakowało także twórców ludowych i artystów, którzy prezentowali wyroby z drewna, skóry, gliny, wikliny, a także papieru, sznurka i słomy. Można tu było podziwiać wyroby tkackie, hafciarskie i dziewiarskie, a na scenach występy kapel i zespołów ludowych z całej Polski.

W sobotę miał miejsce konkurs, o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na najładniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku zdobył ją wieniec z województwa świętokrzyskiego. W rozstrzygnięciu konkursu, jako gość honorowy, uczestniczyła Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska.

Również w sobotę w ramach Forum Debaty Publicznej odbyła się konferencja „Potencjał obszarów wiejskich szansą rozwoju”. W konferencji, której honorowym gościem była Pierwsza Dama Anna Komorowska, uczestniczyła młodzież z powiatu sieradzkiego.