Konwencja samorządowa PSL

Głos bohaterów małych ojczyzn, mocne przemówienie prezesa Kosiniaka-Kamysza i spójny program dla Polski samorządowej. W Kraśniku ludowcy rozpoczęli drogę do wyborów samorządowych. Cel jest prosty. – Idziemy po zwycięstwo – zapowiada lider PSL.

– Idziemy do wyborów pod szyldem PSL. Dumni ze swojej historii i tradycji – zapowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. Jego przemówienie podczas sobotniej konwencji samorządowej PSL zostało przyjęte gromką owacją prawie 2 tys. osób obecnych na wydarzeniu.

Tłumy ludowców w Kraśniku pokazały, że polityczne próby przykrycia sobotniego wydarzenia przez oponentów spełzły na niczym. Lider PSL miał dla nich prosty przekaz. – Ci którzy wybrali drogę na skróty, połasili się na frukta władzy nie są godni, by być w PSL. Chcieli zniszczyć święto polskiej samorządności. Dziś mówimy im wprost: przegraliście! – powiedział.

To prawda. Do Kraśnika przyjechało około 2 tysięcy ludowców z całej Polski. Wspólnie pokazaliśmy, że PSL jest wielką siłą Polski lokalnej. Podczas kongresu Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił pomysł PSL zbliżające się wybory samorządowe.

Głos bohaterów małych ojczyzn

Zanim jednak nastąpiło przedstawienie programu samorządowego PSL głos zabrali goście. Pierwsza część kongresu należała do zwykłych ludzi – bohaterów naszych małych ojczyzn. To oni przemawiali i odpowiadali na pytanie „Czym jest samorząd?” podczas panelu o takim tytule. Wśród nich byli: pani sołtys, nauczyciel, lekarz, strażak, rolnik czy dyrektor szkoły.

– Wielkie wspólnoty zaczynają się od tych najmniejszych – mówiła rozpoczynająca panel Ewa Żydek, sołtys wsi Motycz. To właśnie głos tych, którzy codzień tworzą nasze małe ojczyzny wybrzmiał szczególnie mocno w Kraśniku.

Przemawiający krytycznie odnosili się do prób centralizacji państwa. – Nie możemy dopuścić do tego, by decydował o naszych lokalnych sprawach rząd centralny, który nigdy nie był w naszej gminie – mówił rolnik z województwa lubelskiego.

O swoim wkładzie w tworzeniu przyszłości lokalnych wspólnot i całej Polski mówili również przedstawiciele oświaty. – Dla nauczycieli samorząd jest przede wszystkim partnerem – mówił Adam Balicki, dyrektor szkoły w Biłgoraju.

Po zwycięstwo

– Nie politycy byli dziś na pierwszym planie konwencji samorządowej PSL. To zwykli ludzie, prawdziwi bohaterowie, tworzą siłę samorządów – rozpoczął swoje przemówienie Władysław Kosiniak-Kamysz.

Lider ludowców odniósł się do wydarzeń szeroko komentowanych w ostatnich dniach. – Rzucają w nas kalumnie i oszczerstwa. My dziś po raz kolejny im pokazujemy, że PSL jest, był i będzie. Idziemy do tych wyborów po zwycięstwo – zapowiedział.

– PSL jak żadna inna formacja zna pojęcie Polski samorządnej. Koniec z podziałem na Polskę A, B czy C. Jest jedna: Polska Samorządowa – mówił prezes PSL.

Jak zauważył lider ludowców PSL pozostaje racjonalną opozycją. – Zauważyliście, że nikt przez ostatnie 2 godziny z tej sceny nie wymienił nazwy „PiS”. Widzicie jak pięknie może być bez nich? – zauważył Kosiniak-Kamysz.

Rzeczpospolita Samorządowa

Głównym punktem sobotniej konwencji było przedstawienie pomysłu ludowców na najbliższe wybory przez Władysława Kosiniaka-Kamysza, prezesa PSL. Program „Rzeczpospolita Samorządowa” zawiera 14 punktów. Wśród nich znajdują się propozycje dla: młodych, rodzin, seniorów, rolników, OSP, środowiska, rozwoju kultury czy infrastruktury i wiele innych.

– Seniorzy zapłacili już swoje. Czas na „Emeryturę bez podatku” – przedstawił sztandarowy projekt ludowców dla seniorów prezes PSL. Oprócz nich znalazły się takie propozycje jak: Samorządowa Karta Seniora, Dom Seniora w każdej gminie czy system teleopieki geriatrycznej.

Ludowcy mają także szereg propozycji dla młodych i rodzin. Wśród nich są znane już pomysły jak: Złotówka za złotówkę do programu 500plus, Godzina dla Rodziny czy Ziemia za złotówkę. Oprócz nich proponujemy m.in. darmową komunikację dla dzieci, bezpłatne żłobki, program Praca dla Młodych czy tanie mieszkanie na wynajem.

– Koniec przeciągania liny między wojewodą a marszałkiem. Czas na jednego gospodarza w regionie: marszałka województwa – zapowiedział prezes PSL. To jedna spośród kilku propozycji ludowców dla samorządów. Innymi pomysłami są: przekształcenie Senatu w Izbę Samorządową czy wzmocnienie sołectw.

Nie zapominamy również o naszych korzeniach. „Rzeczpospolita Samorządowa” to również szereg propozycji dla polskiej wsi: ziemia dla młodych rolników, Zielony Targ w każdym mieście powiatowym, podwyżka dopłat do paliwa rolniczego i drony w rolnictwie.

Program PSL zawiera również pomysły na rozwój zielonej energii i ochronę środowiska, a także skuteczną walkę ze smogiem. To nie wszystko. Nowoczesny samorząd to miejsce przyjazne kulturze i rozwinięta infrastruktura.

– Naszym obowiązkiem wobec polskich rodzin to bezpłatna opieka stomatologiczna dla dzieci do 18. roku życia – zapowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz. Zdrowie i edukacja to także silne punkty programu samorządowego ludowców.

PSL nie zapomina również o strażakach ochotnikach. To oni narażają swoje życie i zdrowie, by codziennie nieść nam pomoc. Proponujemy m.in. obniżenie VAT-u na sprzęt pożarniczy, budowę i remont remiz oraz zniesienie opodatkowania zbiórek na OSP.

POZNAJ NASZ PROGRAM

Ludowcy zakasują rękawy

Program „Rzeczpospolita Samorządowa” został pozytywnie przyjęty przez obecnych w Kraśniku. To kompleksowy program bazujący na sprawdzonych pomysłach ludowców i innowacyjnych propozycjach. Teraz pora przedstawiać te propozycje Polakom.

– Czas polityki pod krawatem i w garniturze się skończył. Musimy zdjąć marynarki, zakasać rękawy i za… zapracować na wyborcze zwycięstwo – zakończył Władysław Kosiniak-Kamysz.

W konwencji uczestniczyli ludowcy z powiatu sieradzkiego Mariusz Bądzior, Jan Hankiewicz, Magdalena Olejnik i Romana Przybylska.

Program PSL „Rzeczpospolita Samorządowa”

ŚCIĄGNIJ