Pakiet Społeczny Ludowców złożony w Sejmie

Gwarancja wypłaty dodatku 500 zł na każde dziecko, 1000 zł podwyżki dla nauczycieli, 1000 zł dla dzieci i 500 zł dla dorosłych osób niepełnosprawnych oraz większe środki na służbę zdrowia – to rozwiązania Pakietu Społecznego Ludowców. Projekt politycy PSL złożyli dzisiaj w Sejmie.

– Dzisiaj PSL składa w Sejmie Pakiet Społeczny Ludowców. Projekt ustawy obejmującej najważniejsze potrzeby społeczne, o których prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz Prawo i Sprawiedliwość zupełnie zapomnieli – powiedział podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł PSL Krzysztof Paszyk.

Głównym celem projektu jest zapewnienie należytego poziomu finansowania wsparcia osób niepełnosprawnych, wprowadzenie powszechnego systemu wsparcia dla rodzin z dziećmi, zwiększenie poziomu finansowania opieki zdrowotnej oraz wprowadzenie systemowych podwyżek dla nauczycieli.

Pierwszy postulat ludowców dotyczy zagwarantowania każdemu dziecku w rodzinie dodatku w wysokości 500 złotych.

– To jest też szansa dla PiS na to, żeby wreszcie jasno dać sygnał o swoich intencjach, bo przecież minął równo tydzień od deklaracji pana prezesa Kaczyńskiego natomiast w ślad za deklaracją nie przyszły żadne konkrety – powiedział Krzysztof Paszyk.

Poseł przypomniał, niespełnioną obietnicę Beaty Szydło. Była premier już 3,5 roku temu zapowiadała, że każde polskie dziecko otrzyma dodatek w wysokości 500 zł. – Wiemy jak potem sytuacja się przedstawiała – dodał poseł PSL.

Jeżeli nie będzie wsparcia najbardziej potrzebujących, to nie będzie pełnej roli państwa. Dlatego PSL chce zagwarantowania każdemu niepełnosprawnemu dziecku w polskich rodzinach 1000 złotych dodatku, co miesiąc oraz dodatku na rehabilitację dorosłym niepełnosprawnym w wysokości 500 złotych.

– To jest bardzo ważne. To jest grupa osób, o których nie można zapominać. Niestety w sposób skandaliczny obecna władza tych ludzi potraktowała – ocenił poseł PSL.

Ludowcy proponują też zwiększenie nakładów na służbę zdrowia.

– Mówimy o tym, że trzeba do roku 2020 zagwarantować 6 proc. PKB na służbę zdrowia, jeśli chcemy mówić o podnoszeniu standardów. Jeśli chodzi o opiekę medyczną dla Polaków to w roku 2019 te nakłady powinny wynosić 5,5 procent – podkreślił Krzysztof Paszyk.

Kolejnym ważnym postulatem ludowców jest podniesienia wynagrodzenia dla nauczycieli o kwotę 1000 złotych. Ta podwyżka jest potrzebna w celu podniesienia jakości nauczania dzieci w Polsce.

– Uważamy ten postulat za bardzo istotny, jeśli chcemy podniesienia jakości nauczania w Polsce. Jeśli z troską patrzymy na młodzież i dzieci dzisiaj wchodzące w okres nauczania, to ta podwyżka jest niezbędna, abyśmy mogli mówić o podnoszeniu standardów – podkreślił Krzysztof Paszyk.

Poseł PSL stwierdził, że ludowcy będą popierać społeczne projekty rządu, ale uważają je za niewystarczające. Dlatego politycy PSL przygotowali pakiet, który uwzględnia potrzeby zapomnianych przez PiS grup społecznych.

– My poprzemy rozwiązania zaproponowane przez PiS. Oczekujemy jednak, że władza odpowie na potrzeby tych, o których się upominamy i zagłosuje za naszymi rozwiązaniami – powiedział poseł Krzysztof Paszyk.