Sejmik sejmików. Kosiniak-Kamysz: obronimy samorząd

W Łodzi odbył się pierwszy w historii Kongres Sejmików Województw RP. Zebrani wspólnie rozmawiali o stanie samorządu i zagrożeniach obecnej władzy.

Historyczne spotkanie samorządowców z całej Polski odbyło się w Łodzi. Prawie 500 radnych ze wszystkich województw odpowiedziało na zaproszenie Marka Mazura (PSL). Przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego jest inicjatorem i pomysłodawcą inicjatywy. Zebrani wspólnie dyskutowali o sytuacji samorządów i destrukcyjnej polityce PiS.

Wśród zebranych był Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. – Bardzo dziękuję za ideę Sejmiku sejmików, która zrodziła się tutaj – rozpoczął swoje przemówienie lider ludowców. – Jej inicjatorem jest Marek Mazur, który wbrew wszystkiemu dążył do tego spotkania – podkreślił.

– Idea tego spotkania wynika z podstawowej wartości, zakodowanej w DNA Ludowców – wolności. Nie ma prawdziwej wolności bez świadomej samorządności. Nie ma wolności bez zasady pomocniczości, która przekazuje kompetencje najbliżej obywatela. Ona jest ostoją demokracji – mówił Kosiniak-Kamysz.

Lider ludowców wskazał na zagrożenia płynące z polityki obecnego rządu. – Dzisiaj samorządność jest zagrożona! Zabiera się ją poprzez projekty poselskie. Bez konsultacji przechodzą zmiany zabierające kompetencje samorządom. Nie ma możliwości budowania Polski na polityce nakazowo-ukazowej z Warszawy – wskazywał.

Prezes PSL zwrócił się także bezpośrednio do zebranych radnych z PiS. – Nie zgadzajcie się na prawo proponowane przez waszą partię, które mówi że nie jesteście godni zarządzać waszymi Małymi Ojczyznami. Czy w Warszawie wiedzą lepiej czego potrzeba mieszkańcom Podkarpacia czy Pomorza – dopytywał.

– Dzisiaj priorytetem jest wzmocnienie zasady pomocniczości. Po to także powstał w parlamencie Ruch Obrony Polskiej Samorządności. Udało się wspólnie zatrzymać propozycję złych zmian. Będziemy bronić samorządności, bo ona jest ostoją demokracji! – zakończył prezes PSL.

Kongresu Sejmików Województw RP, czyli Sejmik sejmików to historyczne wydarzenie. Po raz pierwszy reprezentanci wszystkich szesnastu województw wspólnie debatowali o samorządzie. Oprócz prawie 500 radnych obecni byli również liderzy partii opozycyjnych oraz goście: m.in. prof. Jerzy Buzek, prof. Jerzy Stępień, dr Jan Olbracht.