PSL złożyło do Sejmu obywatelski projekt „Dobra emerytura”

– Dziś występujemy w roli najważniejszej dla nas; wspólnoty obywateli, która składa ponad 100 tys. podpisów pod projektem „Dobra emerytura” – powiedział w Sejmie prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego na konferencji prasowej poprzedzającej złożenie do marszałka Sejmu podpisów pod obywatelskim projektem emerytalnym.

– Chciałbym podziękować wszystkim, którzy złożyli swój podpis, którzy poparli ten projekt, którzy namawiali nas do tego, żebyśmy nie poddawali w walce o dobrą emeryturę dla Polaków. Prosili nas o to rodacy; mieszkańcy miast, miasteczek wsi – zaznaczył lider PSL.

Ten sam projekt złożyliśmy w poprzedniej kadencji Sejmu. Pod koniec listopada 2015 r. Sejm projekt odrzucił. Podczas debaty wniosek o odrzucenie projektu zgłosiła Nowoczesna. W głosowaniu wniosek ten poparła Platforma Obywatelska i klub Kukiz’15. Prawo i Sprawiedliwość wstrzymało się od głosu, choć podczas debaty deklarowało chęć skierowania projektu do dalszych prac w komisji sejmowej.

Projekt zakłada, możliwość przejścia na emeryturę po 40 latach pracy. Uważamy, że nikt nie powinien pracować ponad swoje siły. Dlatego proponujemy, by każdy miał wybór, kiedy przejdzie na emeryturę. Ważniejsza od osiągnięcia wieku emerytalnego, powinna być liczba przepracowanych lat.

To propozycja szczególnie dla osób, które w młodym wieku rozpoczynają pracę. Ale nie tylko. Zyskają na niej również rodzice opiekujący się dziećmi – urlop macierzyński i wychowawczy będą traktowane jak praca zawodowa. Projekt PSL pozwala przejść na wcześniejszą emeryturę także tym, którzy przez cały czas pracy dostawali najniższą pensję, a z wyliczeń wyjdzie im emerytura poniżej minimalnej – czyli w wysokości kilkuset złotych. Takie osoby powinny mieć dopłaty do emerytury minimalnej z budżetu państwa.

Nasz projekt poparł Jan Guz, szef OPZZ. Jego zdaniem możliwość przejścia na emeryturę po latach 40 latach ciężkiej pracy, to prawo, na które czeka wielu Polaków. W pełni się z nim zgadzamy i wierzymy, że do takich samych wniosków dojdą również posłowie innych ugrupowań.

O stażu pracy mówi również NSZZ Solidarność, mówią wszystkie związki zawodowe. Nie ma tego w projekcie prezydenckim, który mozolnie jest dyskutowany w Parlamencie.

– Te 100 tys. podpisów to jest sygnał dla rządzących, że trzeba poważnie się wziąć za sprawy wieku emerytalnego i stażu pracy. To jest mocny sygnał, że nie damy zapomnieć o „dobrej emeryturze”. O taką emeryturę będziemy zabiegać – zapewniał lider ludowców.

Propozycja PSL nie wywraca reformy emerytalnej, ale nadaje jej bardziej ludzki wymiar. Takie rozwiązanie istnieje zresztą w większości państw Unii Europejskiej. Niedawno na jego wprowadzenie zdecydowali się Niemcy. Choć wiek emerytalny wynosi tam 67 lat, to na emeryturę można przejść również po 45 latach pracy. Każdy pracujący może sam zdecydować, jaki wariant wybierze.

Uważamy, że taki wybór powinni mieć też Polacy. Zrobimy wszystko, by parlament przyjął tę dobrą dla nas wszystkich zmianę.

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, młodym ludziom, którzy włączyli się w tę akcję i w całej Polsce zbierali podpisy pod projektem „Dobra emerytura”.