PSL chce wyjaśnień ws. zwolnień dziennikarzy

Politycy PSL i PO złożyli wniosek o zwołanie posiedzenia sejmowej komisji kultury i środków przekazu poświęconego zwolnieniom dziennikarzy w TVP i Polskim Radiu oraz standardom panującym w tych mediach. PSL chce by w obradach komisji wzięli udział m.in. prezesi TVP i Polskiego Radia.

Z Telewizją Polską i Polskim Radiem pożegnał się szereg dziennikarzy, w tym ci, którzy pracowali tam od lat.

– Pluralizm w mediach publicznych się zakończył. Skutkuje to tym, że dziennikarze z powodów politycznych odchodzą sami albo są zwalniani. Dziś oni się boją, a jak oni się boją, to kto będzie zadawał trudne pytania w imieniu Polaków? – mówi posłanka PSL Urszula Pasławska. – Polacy mają prawo do rzetelnej informacji – to prawo daje im deklaracja praw człowieka, konstytucja czy prawo prasowe – dodaje.

Polskie Stronnictwo Ludowe chce, by w posiedzeniu komisji wzięli udział szefowie TVP Jacek Kurski i Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk, przedstawiciele Towarzystwa Dziennikarskiego i innych działających w Polsce stowarzyszeń dziennikarskich, a także reprezentanci Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

W tym roku doszło już do około stu zwolnień z pracy w mediach publicznych.

– Będziemy pytać na komisji o standardy w mediach publicznych, o to, czy zbliżamy się do BBC, czy może do Białorusi. Tak trudnej sytuacji w mediach publicznych do tej pory nigdy nie było – informuje Urszula Pasławska.

Po grudniowej nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i zmianie kierownictwa w TVP i PR w obu tych mediach skończył się pluralizm w doborze tematów i obiektywizm przekazywanych informacji.

– Wydaje się często, że Telewizja Trwam jest bardziej obiektywna niż media publiczne. Mogę tutaj przytoczyć chociażby informację z ostatnich dni, kiedy po dużym proteście rolników, TVP Info podało, że było ich kilkaset, a tak naprawdę w tym proteście przez Sejmem uczestniczyli kilka tysięcy osób – mówi Urszula Pasławska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *