2017 rok według ludowców [PODSUMOWANIE]

Koniec grudnia to zwykle czas różnego rodzaju podsumowań i rankingów. W mijającym roku ludowcy kolejny raz pokazywali alternatywę dla zmian w Polsce. Przygotowaliśmy krótkie podsumowanie naszych działań z tego roku. Zobaczcie sami.

W mijającym już 2017 roku ludowcy konsekwentnie szli własną drogą. Pokazujemy, że jest konstruktywna alternatywa do tego, co dzieje się w Polsce. Zaproponowaliśmy własne rozwiązania dla Polaków. Projekty takie jak „Godzina dla Rodziny”, „Emerytura bez podatku” czy „Dodatek dla seniorów” na stałe wpiszą się w debatę publiczną. Co jeszcze?

 1. Godzina dla Rodziny

Proponujemy, by nie tylko od święta, ale codziennie rodzice szybciej kończyli pracę i mieli więcej czasu dla rodziny. Problemy polskich rodzin ważne są nie tylko od święta. Ludowcy pokazali, że wiedzą jak odpowiedzieć na ich potrzeby. Mowa o projekcie „Godzina dla Rodziny”. Dzięki niemu dłuższy czas spędzony z najbliższymi nie będzie wyjątkiem od regularnego tygodnia pracy. Pomysł zakłada skrócenie czasu pracy o godzinę dla rodziców dzieci do lat 10.2

 1. Złotówka za złotówkę w 500+

PSL domaga się aby do programu 500+ wprowadzić zasadę złotówka za złotówkę. Rodziny, które przekroczą próg dochodowy od 2016 roku nie tracą świadczeń rodzinnych, ale będą je nadal otrzymywać – pomniejszone o kwotę, o jaką przekroczyły kryterium.

 1. 500+ dla seniorów

Nawet 500 zł dodatku dla emerytów i rencistów chce wypłacić PSL z budżetu państwa. Projekt ustawy o jednorazowym dodatku pieniężnym jest przygotowany w związku z -dramatycznie niską waloryzacją w 2016 r. i 2017 r. Propozycja Stronnictwa wychodzi na przeciw oczekiwaniom emerytów, rencistów i seniorów – osób w dostojnym wieku.

 1. Emerytura bez podatku

PSL chce, by emerytury nie były opodatkowane. Emeryci i renciści zapłacili już swoje podatki, płacili je przez całe lata aktywności zawodowej. Zatem, gdy są na emeryturze, nie muszą tych podatków płacić – podkreślają ludowcy. Projekt ustawy trafił już do marszałka Sejmu.

 1. Czasowstrzymywacz

Projekt ustawy autorstwa PSL, który zakłada brak zmiany czasu na letni i zimowy. Czas letni miałby obowiązywać cały rok, od 1 października 2018 r. Ludowcy uważają, że zmiana czasu niekorzystnie wpływa na zegar biologiczny człowieka. Projekt spotkał się z wielkim zainteresowaniem także…. polityków partii rządzącej i ….trafił do sejmowej zamrażarki.

 1. Zniesienie abonamentu

Polacy mówią wprost. Nie chcą płacić opłat abonamentowych, bo jakość programów jest zła, bo telewizja jest upartyjniona. Dlatego PSL chce by abonament radiowo-telewizyjny został zlikwidowany. PiS już skorzystał z tego projektu, szkoda tylko, że telewizja publiczna straciła swą publiczność z nazwy definitywnie.

 1. Narodowy Program Antysmogowy

Dofinansowanie do wymiany pieców i ogrzewania, zakaz palenia odpadami i montażu instalacji niespełniających norm bezpieczeństwa, budowa wież antysmogowych oraz rozwój odnawialnych źródeł energii – to główne założenia przygotowanego przez PSL Narodowego Programu Antysmogowego. Smog nie jest zagrożeniem teoretycznym, jak uważa minister zdrowia. Przeciwnie, zagraża życiu i zdrowiu milionów Polaków.

 1. 1000 zł dla sołtysów

Projekt ma wzmocnić pozycję sołtysów. Osoby pełniący te funkcje mieliby dostawać wynagrodzenie. Projekt, który przygotowało PSL ma za zadanie przede wszystkim uregulowanie kompetencji sołtysa i wzmocnienie ich roli. Również poprzez wynagrodzenie w wysokości 1000 złotych. Sołtysi często społecznie przepracowują wiele godzin dla swoich wsi.

 1. 500 zł dla strażaków ochotników

Strażacy ochotnicy, za czynny udział w akcjach ratunkowych, mieliby dostawać po 20 złotych miesięcznie więcej do emerytury. Obok tego dodatku PSL proponuje także 500 złotych dla członków formacji.

 1. Jednolita cena książki

Projekt ma przysłużyć się „ochronie książki jako dobra kultury, zapewnieniu jej szerokiej i stałej dostępności na terytorium kraju”, a także między innymi „propagowaniu czytelnictwa jako narzędzia rozwoju intelektualnego”. Jednolita cena książki ma być ustalana przez wydawcę lub importera. Cena książki zostanie umieszczona trwale na książce, a także w internetowym katalogu wydawcy tak, aby każdy mógł ją zweryfikować. Obok ceny na okładce znajdzie się także data wydania książki. Taki zapis jest konieczny, ponieważ jednolita cena książki ma obowiązywać przez 12 miesięcy od ukazania się nowości na rynku. Sprzedawca książki będzie miał skromne pole do manewru w postaci obniżenia ceny maksymalnie o 5 procent. Nie będzie mógł jej za to podnieść.

 1. Obrona wieku emerytalnego dla rolników

W 2012 roku, mimo podniesienia wieku emerytalnego, wywalczyliśmy utrzymanie wcześniejszego wieku emerytalnego dla rolników (kobiety 55 i mężczyźni 60 lat ). Dziś znowu trzeba o to walczyć bo PiS obniżając wiek Polakom, chce go rolnikom podnieść. Na to zgody nie będzie. Dlatego wspieramy zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ratowania niższego wieku emerytalnego dla rolników.

 1. Walka z ASF

Prze dwa lata utrzymaliśmy jedynie trzy ogniska choroby przy granicy wschodniej. Dwa lata rządów PiS – 104 ogniska i ASF przekroczyło granicę Wisły i zmierza na zachód gdzie są największe hodowle świń w Polsce. Minister Jurgiel przez dwa lata udowadnia, że kompletnie sobie nie radzi na stanowisku.

 1. Rozwój zielonej energii

Postawiliśmy na rozwój odnawialnych źródeł energii, aby Polska stała się niezależna energetycznie. PiS zablokował większość zmian, postawił na węgiel i sprowadza go z …Rosji.

W następnym roku nie zwalniamy tempa. Już teraz ludowcy zapowiedzieli dalszą ofensywę programową. PSL konsekwentnie idzie swoją drogą – z dala od totalnej władzy i opozycji – proponując własne projekty zmian.

Życzymy Wam wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!