Prezes PSL liderem wzrostu zaufania społecznego

Polacy doceniają ciężką pracę lidera ludowców. Tak wynika z ostatnich badań sondażowych CBOS. Władysław Kosiniak-Kamysz jest liderem wzrostu zaufania społecznego. Ufa mu 36 proc. Polaków. To o 9 pkt. proc. więcej niż w poprzednim takim badaniu.

Lider PSL cieszy się nie tylko największym wzrostem zaufania wśród Polaków, ale również najniższym poziomem nieufności spośród wszystkich polityków biorących udział w rankingu. Dobre wyniki prezesa Władysława Kosiniaka-Kamysza to efekt koncyliacyjnej postawy, jaką wykazał się w trakcie grudniowego kryzysu parlamentarnego. To głównie dzięki jego działaniom nie doszło do powstania dwóch Sejmów, a kryzys nie przerodził się w trwały paraliż prac parlamentarnych.

Zdecydowana i konsekwentna postawa lidera i posłów PSL została natychmiast zauważona przez rodaków. Pokazują to badania pracowni badających popularność liderów i partii politycznych. Polacy bardziej cenią sobie racjonalną politykę prezesa Kosiniaka-Kamysza niż tzw. obozy totalnej władzy czy opozycji. Prezes PSL wyprzedza w rankingu o 10 pkt. proc. m.in. szefa PO Grzegorza Schetynę i o 14 pkt. proc. marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Kryzys parlamentarny przyniósł również zdecydowanych przegranych. Największy spadek zanotował Ryszard Petru, lider Nowoczesnej. Obecnie ufa mu 25 proc. ankietowanych – to 6 pkt. proc. mniej niż ostatnio. Ponadto, wzrosła liczba osób negatywnie oceniająca lidera Nowoczesnej. Nie ufa mu aż 41 proc. Polaków, to wzrost o 10 pkt. proc.

Liderami negatywnego rankingu zaufania niezmiennie pozostają politycy partii rządzącej – Antoni Macierewicz i Jarosław Kaczyński. Pierwszemu z nich nie ufa 51 proc. Polaków. Brak zaufania do prezesa PiS deklaruje połowa pytanych.