Zgorzelski: dwukadencyjność dla posłów i senatorów

Ludowcy rozpoczną zbieranie podpisów pod referendum dotyczącym wprowadzenia dwukadencyjności posłów i senatorów. Taki pomysł popiera aż 59 proc. Polaków – wynika z sondażu przeprowadzonego przez IQS dla „Rzeczpospolitej”.

W ostatnich dniach Jarosław Kaczyński zapowiedział wprowadzenie „zasady dwóch kadencji dla tych, którzy pełnią funkcje jednoosobowe, czyli dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast”. Pomysł prezesa PiS został od razu skrytykowany przez polityków i samorządowców. Jak pokazują sondaże wyborcy od zmian na szczeblach samorządowych woleliby wprowadzenia takich rozwiązań w parlamencie.

– W Sejmie zasiadają osoby, które przez ponad 20 lat nie robiły nic w życiu po za byciem posłem. To może powodować oderwanie wielu takich posłów od rzeczywistości. Wprowadzenie dwukadencyjności w wyborach do Sejmu odświeżyłoby klasę polityczną w naszym kraju – mówi poseł Piotr Zgorzelski.

Większość Polaków nie jest zwolennikami rozwiązania zaproponowanego przez PiS. Woleliby, aby to posłowie i senatorowie mogli kandydować jedynie dwa razy z rzędu. Za tym rozwiązaniem jest blisko 60 proc. obywateli. PSL rozważa rozpoczęcie zbierania podpisów pod zmianą ordynacji wyborczej do parlamentu.

Wprowadzenie takich przepisów wymagają zmian w konstytucji. W tak ważnej sprawie swój głos powinien jednak najpierw wyrazić suweren. Działania w tym zakresie muszą być poparte wynikiem referendum. Dopiero taki mandat społeczny, a nie zwykła większość parlamentarna uprawnia do fundamentalnych zmian ustrojowych w kraju.