Kosiniak – Kamysz: Wyższe emerytury dla strażaków

Strażacy ochotnicy powinni dostawać specjalny dodatek do emerytury. Projekt ustawy w tej sprawie złożyliśmy już w Sejmie. Wierzę, że połączy on różne środowiska, bez względu na barwy polityczne.

Każdego dnia pod sztandarem Świętego Floriana, strażacy ochotnicy z godnością i honorem niosą pomoc potrzebującym. Często z narażeniem własnego życia budują bezpieczeństwo przeciwpożarowe Naszej Ojczyzny. Za Ich służbę i poświęcenie należy się Im najwyższy szacunek i wdzięczność.

Za wieloletnią służbę, trud i ofiarność strażacy ochotnicy – w przeciwieństwie do służb mundurowych – nie mogą liczyć na dodatkowe wsparcie po zakończeniu swojej misji. Dlatego ludowcy złożyli w Sejmie projekt ustawy wprowadzającej specjalne dodatki emerytalne dla strażaków ochotników.

Szczegóły? Dodatek do emerytury wyniesie 20 zł za każdy rok czynnej służby. Czyli za okres, w którym strażak był ubezpieczony, brał bezpośredni udział w działaniach ratowniczych, posiadał aktualne badania lekarskie dopuszczające do udziału w działaniach ratowniczych oraz posiadał szkolenie pożarnicze uprawniające do udziału w działaniach ratowniczych.

Chce wyraźnie zaznaczyć, że nie będzie to wielki koszt dla budżetu. Z naszych szacunków wynika, że wyniesie nie więcej niż 150 mln zł. Szczególnie, że w Ochotniczych Strażach Pożarnych w całej Polsce służy ponad 690 tys. osób. Codziennie z narażeniem własnego życia, ratują życie innych. Docenienie Ich ogromnej roli winno być czymś naturalnym dla każdego, bez względu na barwy polityczne.

Przecież OSP są nie tylko ważnym ogniwem w systemie ochrony przeciwpożarowej w Polsce. Spełniają także niezmiernie istotną rolę w rozwoju kultury na terenach wiejskich. Strażacy ochotnicy upowszechniają sport wśród młodych, prowadzą także działalność społeczną i edukacyjną.

Wierzę, że inicjatywa ludowców połączy różne środowiska polityczne i wspólnie będziemy mogli odwdzięczyć się, choć w ten sposób, strażakom ochotnikom za Ich służbę dla Polski i Polaków.

http://kosiniakkamysz.pl